1. kolo Pohára Víťazov Pohárov

BESIKTAS ISTANBUL

Majster Turecka: 9x
Domáci pohár: 5x (posledný získal tohto roku proti Galatasaray, keď po predĺžení bolo 1:1, na pokutové kopy 4:2)
Pohárové súťaže UEFA: 23x (celková bilancia 62 zápasov, 16 víťazstiev, 12 remíz, 34 prehier, skóre 58:104)
Minulý ročník hral Besiktas ligu majstrov, skupinu E: Bayern München 0:2 a 0:2; Paris St. Germain 3:1 a 1:2; IFK Göteborg 1:0 a 1:2. V skupine skončil tretí a nepostúpil.

V tejto sezóne nasadil waleský tréner John Toshack, v lige zatiaľ týchto hráčov:
Brankár: Fevzi
Obrancovia: Mutlu, Rahim, Alpay
Stredopoliari: Oktay, Del Solar (Peru), Sellami (Maroko; MS'98), Mehmet, Erkan, Tayfur, Serdar, Hikmet
Útočníci: Yasin, Ohen (Nigéria; MS'98), Nihat
K dispozícii sú ešte: brankári Ekrem a Bülent; obrancovia: Eren a Ertugrul; stredopoliari: Ayhan a Tokat; útočníci: Amokachi (Nigéria, MS'98) a Salih
Hrubo písaný, sú hráči nominovaný do reprezentácie, dňa 5. septembra so Severným Írskom.

1. kolo: 17. septembra 1998 (19.30 h)

Besiktas Istanbul - FC Spartak Trnava 3:0 (2:0)

V momente, keď sa ako-tak rozplynul nad trávnikom dym a nórsky rozhodca prvý raz fúkol do píšťalky, založili Trnavčania celkom ucelenú kombinačnú akciu a zdalo sa, že sa prostredia a ani súpera nezľakli. Náznak prvej domácej šance Susko s Tittelom Ohenovi nedovolili zužitkovať a keď trnavskí futbalisti vari sami začali pomýšlať na útok, zažili v 10. min prvý šok. Po nenápadne vyzerajúcej akcii Besiktasu sa na okamih ocitol na pravej strane šestnástky voľný MEHMET a presadil sa krížnou strelou - 1:0. Hostí tento moment vôbec nevyburcoval k väčšiemu nasadeniu, hoci ich hra sa, hlavne v útoku, zdala v porovnaní s futbalom domácich pohodlná a predovšetkým pomalá. Práve preto hostia nedokázali ani jednu akciu dotiahnuť do streleckej koncovky, hoci v 15. min prienik Karhana volal možno aj po vyrovnaní - skončil sa však len rohovým kopom. V 19. mni potom zahrávali Trnavčania ďalšie dva, no po druhom musel hlboko v poli a za cenu žltej karty zastavovať rýchly domáci brejk Bališ. No v 22. min nestačil na pravej strane Mehmeta pokryť nikto, jeho presný center trafil nechytateľne OKTAY a so Spartakom bolo zle - 2:0. Domáci síce pri dvojgólovom náskoku občas hosťom dovolili zakombinovať aj na svojej polovici, ale Hakan nemusel čeliť žiadnej priamej strele, pretože napríklad Timkova hlavička z dobrej pozície letela nad a Gomes sa toľko hral v šestnástke s loptou, až mu turecká obrana zobrala priestor na streľbu. V 43. min zrazili obrancovia Besiktasu Tittelov priamy kop na roh a po jeho rozohratí hlavičku Tittela smerujúcu do brány nedokázali Timko ani Gomes doraziť z dvoch troch krokov. Už v nadstavenom čase Jakirovič z "päťky" nikým neatakovaný prehlavičkoval bránu a aj preto sa skončil prvý polčas dvojgólovým trnavským deficitom. Po prestávke trvalo len štyri minúty a o ďalší gól narástol! Jakirovič neustrážil OHENA a ten ľavou nohou zasadil Spartaku ďalší úder, po ktorom sa vidina dobrého výsledku pre hostí definitívne rozplynula. Pre tureckých fanúšikov sa potom štvrtkový večer začal meniť takmer na sen a možno aj preto hráči Besiktasu dovolili súperovi hrať sa na svojej polovici. Ale bez toho, aby ohrozili brankára Hakana, ktorý nemusel čeliť žiadnej priamej strele a stačilo mu kontrolovať dianie pred ním. Tréner Galis chcel po hodine hry dvojnásobným striedaním vykresať iskierku na zvrat, na trávniku sa to o minútu neskôr po Ujlakyho rohu takmer podarilo Hrabalovi, ale hlavou tečoval loptu len pozdĺž celej brány do autu. Vzápätí práve Hrabal zachraňoval pred Aktayom, no v 61. min prišla najväčšia trnavská šanca. Po Gomesovom vysunutí sa ocitol úplne sám vľavo od Hakana Ujlaky a trestuhodne napálil loptu len do bočnej siete. Turci sa na trávniku i v hľadisku bavili, výdatne im však v tom pomáhal aj neškodný súper zo Slovenska, z ktorého aké-také nebezpečenstvo znamenal len aktívny Karhan, lenže to bolo na vytúženú zmenu skóre málo. Vcelku blízko mal k trnavskému úspechu dve minúty pred koncom po spolupráci s Mačákom Bugár, ale aj jeho koncovka niesla všetky znaky najväčšej bolesti súčasného slovenského futbalu - pri lopte tri kroky od brány bol o zlomok sekundy neskôr a navyše bol v súboji mäkší ako tureckí obrancovia. Hostia zohrali na pôde Besiktasu na pohľad vyrovaný zápas, ale len toto konštatovanie ich nemôže uspokojiť. Rovnako ako nikoho na futbalovom Slovensku.

FC Spartak Trnava - Besiktas Istanbul 2:1 (0:1)

V 6. minúte útočnú odvahu Spartaka ako prvý dokumentoval po centri Formanka dobrou strelou Gomes, nebola však taká, aby Fevzi kapituloval. Oktay na začiatku 10. minúty z dobrej pozície netrafil medzi Suskove žrde, ale kedže trnavských pokusov smerom na bránu nebolo viac, boli Turci s úvodom spokojní. Spartaku elán nechýbal, narazil však na odhodlaného partnera, ktorý od prvej minúty dával najavo nielen to, že vie čo chce, ale aj ako to dosiahnuť. V 16. minúte po faule na Gomesa strieľal z priameho kopu Tittel, no trafil len päste Fevziho a potom až v 22. min mala Trnava do tejto chvíle najväčšiu šancu zdramatizovať boj o postup. Gomes sa však v šestnástke zamotal a po rýchlom protiútoku musel pred Suskom pod nohy Oktaya Horký. V 27. min prudká i dobre mierená strela Karhana z 20 m trafila v pokutovom území cloniaceho Timka, ten sa potom na pravej strane nedokázal v sľubnej pozícii zorientovať, namiesto prihrávky na voľného spoluhráča nastrelil len do súpera a rohový kop Spartak nevyužil. V 35. min Horký po vyhratom súboji s Mehmetom nemal vo vlastnej šestnástke komu prihrať, prišiel o loptu, fauloval a horúco bolo zasa pred Suskom. O tri minúty mohlo byť zasa inak, ale Timko nanovo situáciu nezvládol a loptu Fevzimu vlastne len odovzdal. V 36. min zasa nedočiahol na center Formanka podľa svojich predstáv a lopta z jeho hlavy letela mimo. V 39. min zahrali divadielko Ali Eren i Fevzi, ale rozhodcovia im na turecký lep nesadli a po krátkom rozruchu sa pokračovalo v začatom. Spartak hľadal kľúč od istanbulských hradieb usilovne, no do prestávky márne - čo sa nepodarilo jemu, dosiahol súper: Horký najskôr nezachytil prihrávku na Mehmeta, jeho center Bališ dobre nezasiahol a striehnúci OKTAY hlavou prehodil Suska. Ani Gomesov náznak šance na začiatku druhého polčasu nič nezauzlil a vzápätí nešťastný Timko zablokoval pred Fevzim tvrdú Formankovu strelu. Práve FORMANKO však využil prvú chybu v tureckej obrane, po viacmenej odrazenej lopte sa dostal za jej chrbát a nekompromisne pod brvno vyrovnal. Strela striedajúceho Yasina v 57. min naznačila, že Besiktas nechce už len brániť a keď pokus Del Solara zastavila v trnavskom múre ruka, mohlo byť horšie ako zle. Amokachi minútu po príchode na trávnik z pozície, o akej Gomes v zápase len sníval, našťastie pre Spartak netrafil. Na druhej strane sa neujal ani herecký výkon Formanka a rozhodca vytúženú jedenástku neodpískal. Bezvýsledná bola aj snaha Oktaya potvrdiť suverenitu Besiktasu druhým gólom a keď potom v 71. min zakončil dravý prienik Karhana gólovou hlavičkou TIMKO, dosiahol náš reprezentant v PVP na rozlúčku aspoň víťazstvo. Nad ním však slovenský futbal asi jasať nebude.