Miroslav Karhan s čitatelmi denníka Šport

V utorok popoludní sa zídu spartakovci na svojom prvom tréningu v príprave na novú sezónu. Zavítate medzi nich?
"Nie, nemám to v pláne. Pred definitívnym odchodom do Sevilly by som si však chcel ešte zopárkrát v ich spoločnosti zatrénovať."

Myslíte si, že sa prebojujete do zostavy Betisu? V Seville bude vaším spoluhráčom aj brazílsky reprezentant Denilson, ktorý bol donedávna najdrahším futbalistom sveta. Čím sa v súčastnosti od brazílskej hviezdy líšite?
"Či budem pravidelne hrávať, neviem ani ja sám. Určite však o miesto v základnej zostave zabojujem. Aký je rozdiel medzi Denilsonom a mnou? Betis za mňa určite nevyplatil takú sumu ako zaňho... Tá "jeho" bola niekoľkonásobne vyššia."

Na aký čas ste sa upísali Betisu? Mali ste aj iné ponuky?
"Na štyri roky. Mal som aj jednu ponuku z nemeckej bundesligy."

Prečo ste si vybrali španielsku "cestu"?
"Pretože tá bundesligová z Kaiserslauternu nebola, mám taký dojem, oficiálna."

Betis by mal v budúcej sezóne trénovať Argentínčan Gallego. Nespôsobuje vám to krátko pred odchodom "mindráky"? Najmä preto, že si vás vybral Javier Clemente, predchádzajúci tréner...
"Klamal by som, keby som tvrdil, že ma to nezarazilo. Áno, naozaj si ma vybral Clemente. Myslíte si však, že pod ním by som mal automaticky isté miesto v zostave? Ja nie. Vychádza mi z toho jediné - o svoj flek musím zabojovať."

Ako budete spomínať na Trnavu?
"Verte, že iba v dobrom!"

Aký by bol váš rozlúčkový odkaz trnavským priaznivcom?
"Ďakujem, že ste na trnavský štadión chodili. A dúfam, že Spartak budete povzbudzovať naďalej."

Ktorý z trénerov vám dal počas kariéry najviac?
"Ťažká otázka. Ladislav Jurkemik ma vytiahol do ´áčka´, za čo mu aj touto cestou ďakujem. Na také momenty sa totiž nezabúda. Najviac mi však dal Karol Pecze. Možno aj preto, že som pod ním hrával najdlhšie."

Bola za Peczeho v Spartaku lepšia partia?
"Snáď aj áno. Svoj podiel mali na tom práve skúsení hráči ako Gabriel, Kapko, neskôr Šimon a Radványi."

Aký bol na tréningoch?
"Snažil sa vychádzať s každým, bol kamarátsky. Samozrejme, aj náročný. No nikdy hráčov nemusel do ničoho nútiť."

Aké vzťahy panovali v Spartaku za trénera Galisa?
"Neboli zlé, ale... Galisovi možno vyčítať jednu negatívnu vlastnosť: mal ´svojich´ hráčov, ktorých preferoval..."

Akú ste mali v Spartaku prezývku?
"Fedor."

Ako vznikla?
"Neviem, naozaj..."

Som fanúšik Spartaka, no zakaždým, keď som po zápase prišiel za vami so žiadosťou o autogram, nikdy ste mi nevyhoveli. Platí to, čo si o vás mnohí myslia - že ste horenos?
"S týmto tvrdením sa stretávam pomerne často. Vraj mi sláva stúpla do hlavy... Ale to nie je pravda! Pokiaľ ide o rozdávanie autogramov po zápase, pripúšťam, že v mojej reakcii cítiť, ako som práve naladený. Po prehre či nevydarenom výkone naozaj nemám veľkú chuť podpisovať sa. Dúfam, že ma aspoň trochu chápete."

Čím to je, že Trnava za vašej éry stále nezískala titul?
"Asi tým, že liga sa hrá nielen na jeseň, ale aj na jar."

Nehnevajte sa, vrátim sa k záverečnému zápasu Spartaka na Tehelnom poli. Nemyslíte si, že keby sa stalo to, čo sa stalo na Slovane, na trnavskom štadióne, Spartak by dostal od disciplinárky oveľa tvrdší trest ako Slovan?
"Súhlasím s vami. Mám pocit, že ak by sa to stalo v Trnave, tak by nám strhli aj s kontumáciou nie štyri body, ako pred troma rokmi po incidente v domácom stretnutí s Humenným, ale hneď päť. Určite by to zariadili tak, aby z toho profitoval Slovan..."

Ako obranca ste v superlige skórovali už dvadsaťjedenkrát. Dali ste si však niekedy aj vlastenca?
"Dal. V priateľskom zápase, už ani neviem proti komu. Stál však naozaj za to! V blízkosti našej brány som vhadzoval aut. Rozhodol som sa pre malú domov brankárovi Filipkovi. On medzitým vybehol proti mne. Samozrejme, nevšimol som si to a prehodil som ho. Lopta skončila v sieti. Ani som si neuvedomil, že taký gól rozhodca nemal vôbec uznať. Podľa pravidiel mal nariadiť iba rohový kop proti nám."

Na akom poste v obrane sa cítite najlepšie?
"Na predstopérskom."

A kde najhoršie?
"Na pravom kraji obrany."

V Spartaku ste v stopérskej dvojici hrali s Čmilanským, neskôr bol po vašom boku Tittel, no občas ste hrávali i s Jakirovičom, ktorý v obrane zaskakoval. Môžete týmto hráčom vystaviť vysvedčenie?
"Pekné spomienky mám na Čmilanského. Bol som nováčik, on skúsený hráč, ktorý ma často podržal. V tom čase som zavinil podstatne viac gólov ako teraz. Čo mohol, to Petr zahasil. Vždy som sa mohol naňho spoľahnúť. Tittel je výrazná osobnosť: dobrý futbalista, i keď ľudia naňho zavše hromžili. Najhoršie sa mi spolupracovalo s Jakirovičom. Jemu post ´posledného´ jednoznačne nesedel. Napokon, Trnava ho kupovala ako defenzívneho stredopoliara."

Ako hodnotíte postup vašich už bývalých spoluhráčov, keď novému trénerovi Spartaka Jánošovi napísali "pamflet", že ho nechcú?
"Ja som bol mimo toho. To, čo chcú urobiť, som sa dozvedel tri dni predtým, než celú záležitosť ´spískali´. Vraveli mi - si na odchode, a tak nie je potrebné, aby si sa angažoval."

Súhlasíte s ich postupom?
"Ak mám byť úprimný, tak nie!"

Nemyslíte si, že práve preto, že Jánoš sa stal proti ich vôli trénerom, mohli by hráči odsabotovať zopár úvodných zápasov?
"Ak by tak urobili, čo si teda neviem ani predstaviť, veď v Spartaku sa nikdy nič také nerobilo, išli by proti klubu. Stratené body by mohli sakramentsky chýbať."

Nemôže ďalšie zlyhanie Spartaka v útoku na titul poznačiť mužstvo až do takej miery, že by v budúcej sezóne malo problémy so záchranou?
"Následky to, pochopiteľne mať môže. No nepredpokladám, že až také hrôzostrašné, o akých hovoríte. Anton Jánoš bude mať k dispozícii kvalitný hráčsky káder. A myslím si i to, že Jánoš je dobrým trénerom."

Vraj sa 3. júla ženíte. Musíte sa?
"Nie, nemusím."

Španielska strava, to sú aj morské príšerky. Dokážu ulahodiť vášmu žalúdku?
"Nie, morské potvory nemám rád."

Návrat