VARDAR SKOPJE

Dušan Galis, tréner Spartaka Trnava:

Predkolo: 13. augusta 1998

Vardar Skopje - FC Spartak Trnava 0:1 (0:0)

Stretnutie už v príjemnej 20 stupňovej teplote začal Vardar náporom, ale v 11. min mohla udrieť Trnava. Jakirovič vysunul Gomesa, jeho strela z uhla skončila na bočnej sieti Zekirovej bránky. V 20. min sa zaskvel Susko, keď prudkú strelu z 25 metrov Dimitkovského vytlačil nad brvno. Potom sa hra i vďaka pozornej hre zverencov Galisa upokojila. Hralo sa od šestnástky po šestnástku ale obe obrany stáli pevne na svojich nohách. V 40. min to pre Sprtak vyzeralo zle-nedobre. Prudkú strelu Karadžova spoza šestnástky na päťke tečoval hlavou Eftimov, ale tá sa od pravej Suskovej žrde odrazila do poľa. Hostia si vydýchli. Druhý polčas začal agilnejšie Spartak, po faule na Gomesa v šestnástke nedal z jedenástky Ujlaky. Od tohto momentu za Jovanovskeho zverenci zahryzli do bílych andelov a takmer 15 minút pred bránkou Suska to vrelo. Po nápore domácich mal v 60. min šancu Jakirovič, ale faul naňho v šestnástke rozhodca prehliadol. Skvelý postreh mal v 62. min Susko po strele Načevskeho, a ten istý hráč 'vylúčil' Hrabala, ktorý musel ísť po druhej žltej karte pod sprchy. Tréneri stiahli Jakiroviča do obrany a Gomes si začal plniť defenzívne úlohy. V 75. min pol asi 2 metre pred šestnástkou faulovaný Timko a z priameho kopu dal UJLAKY dôležitý gól - 0:1. Následne mohol zvýšiť Gomes, ale Zekir bol pozorný. V posledných desiatich minútach rozpútali domáci pred Suskom doslova uragán. Bajevski mieril nad a skvelý výkon korunoval Susko zneškodnením delovky Stojanova. Trnavčania teda neinkasovali, čo dáva dobrú pozíciu pred odvetou.

Odveta predkola: 27. augusta 1998

FC Spartak Trnava - Vardar Skopje 2:0 (0:0)

Trnavské tribúny boli zaplnené redšie ako sa čakalo, ale i tak vyburcovali spartakovcov k úvodnému náporu, ktorý na začiatku 11. min priniesol ich prvú gólovú možnosť. Ujlaky zahrával sprava priamy voľný kop, no Tittel poslal hlavou jeho prudkú prihrávku tesne okolo pravej žrde. Vzápätí Krištofíkovu tečovanú strelu Zekir vytlačil na roh, ale ten naozajstné nebezpečenstvo nepriniesol. V 14. min po faule na Gomesa pálil Tittel do pravého dolného kúta a brankár Vardaru svoje mužstvo po prvý raz podržal. Na opačnej strane sa však po prvej štandardnej situáciidostal k odrazenej lopte Krstev, no ten na trnavské šťastie v tiesni namieril vedľa. Zápasu dal šťavu aj nebezpečný strelecký pokus Gomesa a v 19. min dvihla štadión na nohy prvá zo série Taldových vyložených šancí: po spolupráci s Timkom sa ocitol pred vybiehajúcim Zekirom, ktorého už nedokázal prestreliť. V 23. min potom z rohu päťky prudko prestrelil a obecenstvo začalo ľutovať, že sympatická trnavská hra nemá gólovú odozvu. V tej istej minúte sa prezentoval excelentnou prihrávkou Krištofík, na ktorú si nabehol Timko, ale i jeho strelu brankár Vardaru v pravom dolnom kúte zachytil. V 33. min pohrozili hostia, to však Tittel stačil pred Suskom ratovať a o tri minúty neskôr štadión stŕpol, pretože súboj domáceho brankára s Bajevskim bol na hranici dovoleného, ale Lotyš s píšťalkou v ústach ukázal, aby sa hralo ďalej. V 38. min prišla po Bališovom vysunutí ďalšia gólová príležitosť Taldu, ktorý súboj so Stojanovom na hranici pokutového územia zvládol priam majstrovsky, ale ten so Zekirom opäť prehral! Vzápätí mohol na to Spartak aj doplatiť, keď Krstev nečakane vypálil pod brvno, no Susko ukázal, že je mužom na správnom mieste. Keď potom v závere polčasu pálil Stojanov vysoko nad, skončilo sa prvé dejstvo bez gólov. Hneď po prestávke spustil Spartak na svojho súpera oheň a síru a veľkou mierou sa o dramatické situácie pred bránou Vardaru postaral striedajúci Tomovčík. Najskôr pripravil už štvrtú šancu Taldovi, ktorý tentoraz v dosť ťažkej pozícii a s pomocou teču hosťujúcej obrany poslal loptu vedľa pravej žrde, potom po Tomovčíkovom vysunutí brankár Vardaru zlikvidoval aj delovku Ujlakyho a v 51. min vyškriabal spod brvna práve Tomovčíkov pokus. Po týchto strhujúcich minútach Trnavčania trochu zvoľnili tempo, hru však naďalej kontrolovali a čo bolo na začiatku poslednej dvadsaťminútovky pre nich najdôležitejšie, nepúšťali súpera do žiadnej nebezpečnej akcie. Naopak v 72. min po skvelej kombinácii na ľavej strane priťukol finálnu prihrávku na ľavačku Krištofíkovi Ujlaky a Zekir opäť čaroval, keď loptu i s pomocou brvna vytlačil na roh. Na začiatku poslednej štvrťhodinky sa zdalo, že Vardar pripravuje protiofenzívu, ktorú však pribrzdil svojím vylúčením po druhej žltej karte Janev. Po tom sa strhlo pred vardarskou bránou peklo: trnavské úsilie najskôr po šiestom rohu Ujlakyho a po Gomesovom vyhratom hlavičkovom súboji korunoval TITTEL a o tri minúty neskôr Zekirom vyrazenú strelu Ujlakyho napálil do siete GOMES. Trnavský postup bol nielen istý, ale aj gólovo zaslúžene vyšperkovaný.