SPARTAK TRNAVA - OZETA DUKLA TRENČÍN 1:4 (1:1)
14 658 divákov, rozhodovali: Ligocký (Bartoš, Medveď)
GÓLY: 4. Mačák, 21. Fabuš, 47. Kriss, 51. Fabuš, 90. Suchý
ŽK: Tittel, Kostka, Hadviger, Mačák, Hrabal - Kulla, Hanko
SPARTAK: Susko - Hadviger, Tittel, Karhan - Bališ, Pavlús (30. Gomes), Kostka (69. Horký), Ujlaky, Talda - Mačák (60. Hrabal), Luhový

OZETA DUKLA: Lipčák - R. Hrnčár, Valachovič, Schulz, Burák - Konečný, Hanko, Horvatovič (87. Ježík), Kulla (84. Železník) - Kriss (77. Suchý), Fabuš

Hoci lepší začiatok si Spartak ani nemohol želať, napokon zdrvujúco prehral. Od 4. min, keď priamy kop Tittela Lipčák iba vyrazil, no loptu po tom, čo ju vracal do brány Luhový, z čiary dokopol do siete Mačák, boli lepším tímom hostia. Talda síce po výbornej Ujlakyho prihrávke mohol v 9. min. zvýšiť a možno tým aj určiť ďalší vývoj zápasu, ale nestalo sa a Trenčania sa bez rešpektu pustili do favorita. Ten im to priam katastrofálnou hrou ešte uľahčil. V 19. min. Konečného strela, ktorú odvracal hlavou Tittel, bola predzvesťou, že Spartak nečaká nič dobré. O dve minúty už bolo vyrovnané, keď domáca obrana "zabudla" na Fabuša a ten bez ťažkostí prekonal Suska. Viac nebolo hosťom treba, striasli aj zvyšky úcty ku kandidátovi na titul a v 27. min. strela R. Hrnčára bez prípravy otriasla trnavským brvnom. Ani to nebolo pre hostiteľov dostatočným varovaním a prv ako hráči si to uvedomilo piskotom reagujúce publikum. Ujlaky s Mačákom nedotiahli sľubnú akciu, Lipčák bravúrne vyrazil štyri minúty pred prestávkou Tittelov priamy kop a do kabín sa išlo za stavu, ktorý mal vyburcovať domáci tím. Stal sa opak: Trenčania, pokračujúci v kompaktnom výkone, zužitkovali po obrátke hneď svoju prvú príležitosť. Kriss vyhral vzdušný súboj s Bališom a sólo dokončil presnou strelou, o štyri minúty po piatom rohu hostí stačil Fabušovi ľahučký teč hlavou na tretí gól a bolo rozhodnuté. Spartakovský kŕč ešte narástol, potrestať ho mohol znovu Kriss a keďže Trnavčania v nervozite nedokázali ani to, čo sa darí hádam aj žiakom na tréningu, prišiel v 90. min. ešte štvrtý úder - postarala sa oň striedajúca dvojica Ježík - Suchý. To už, pravda, spolu s fanúšikmi hostí skandovali "Trenčín, Trenčín" aj domáci priaznivci...

DUŠAN GALIS (Trnava):
"Musím zagratulovať Trenčanom, ktorí nám dnes udelili poriadnu lekciu a boli lepší v rozhodujúcich futbalových ukazovateľoch. Veľmi ma sklamalo, že naši hráči nesplnili, čo sme si pred zápasom povedali; katastrofálne bolo predovšetkým bránenie útočných hrotov súpera. Ukázalo sa, že len mená vo futbale neznamenajú nič."
STANISLAV GRIGA: (Trenčín):
"Teší ma, samozrejme, výsledok aj výkon. Rozhodujúce bolo podľa môjho názoru, že sme po zlom začiatku dokázali zvrátiť vývoj zápasu a potrestať chyby súpera v obrane. Treba sa poďakovať hráčom, že nešli iba hrať sympatický futbal, ale vyhrať. A to sa v Trnave podarí málokomu."

Na pozápasovej tlačovke s Dušanom Galisom:
Pozápasová analýza:
"Videl som Trenčín hrať pred týždňom proti Prešovu a zdôrazňoval som našim obrancom, akú má nebezpečnú útočnú dvojicu. Osobné bránenie, na ktorom sme sa dohovorili, je však našim hráčom cudzie. Azda ho ovládali pred tromi rokmi, keď začínali a hrali oveľa zodpovednejšie. Teraz si asi myslia, že sú už veľkí futbalisti. Ak mám byť konkrétny - keby sa bolo dalo, bol by som už po prvom polčase na Tehelnom poli vystriedal Karhana, lebo Maixner si s ním robil, čo chcel. Dnes tak bolo s Krissom, ktorého mal držať osobne. Žiaľ, Leitner je po operácii a na tomto poste nemá kto iný hrať."
Spartaku však nezlyhala iba obrana, veď ani v útočnej fáze sa jeho hráči nepresadili! "Trenčania ukázali, že to ide - osobným bránením vypojili z hry Luhového. Chyby, ktoré sme robili na Slovane, sa proti Trenčínu zopakovali - a s nemilými následkami!" "Najviac je asi sklamaný trnavský divák a ja s ním - ak nedokážeme v takejto pozitívnej atmosfére naplno zabodovať, zrejme nie je čosi v poriadku. Za výkon, aký sme predviedli, sme si vyhrať nezaslúžili. Sám si zatiaľ neviem vysvetliť, prečo mužstvo tak hralo. Pre Trnavu je typické, že v zlomových momentoch zlyhá. Chýba psychická stabilita. Máme málo burcujúcich a priveľa rezignujúcich hráčskych typov."
Prehrou s Trenčínom prišla Trnava o vedúcu pozíciu v tabuľke, na ktorej ju vystriedali Košičania. Čo hovoríte na zmenenú situáciu pred najbližším zápasom práve na 1. FC Košice? "Liga razom vyzerá inak. Košičania vyhrali, s čím som rátal..."

Igor Bališ:
- Igor, čo bolo po zápase s Trenčínom v kabíne?
Radšej sa ani nepýtajte. Tréneri nás určite nechválili. Už cez polčas padali na našu adresu kritické slová. A oprávnene. Zápas sme si prehrali sami, nemôžeme sa na nič vyhovárať.
- Prehra bola dosť zdrvujúca, čo sa deje so Spartakom?
Nevieme si to vysvetliť. Nedarí sa celému mužstvu, nie len jednotlivcom. Určite sme ani teraz súpera nepodcenili, Trenčania hrali výborne.
- Výkony mužstva sú už dlhšie na slabšej úrovni. Bol zápas s Trenčínom akýmsi vyvrcholením?
Verím, že áno. Veď s bodmi, ale ani s fanúšikom nemôžeme hazardovať. Nič iné, ako víťazstvo v Košiciach s 1. FC nám nezostáva. Iba takto môžeme zostať v hre o prvé miesto a rehabilitovať sa divákom. Verím, že v prípadnom víťazstve nám výsledok i výkon s Trenčínom dokážu odpustiť.
- Je reálne vôbec pri súčasnej forme Spartaka zdolať košické tigre, naviac na ich pôde?
To ukáže až samotný zápas. My budeme robiť všetko pre to, aby sa nám to podarilo. Každý súper je poraziteľný, rovnako aj 1. FC. Na jeseň u nás remizovali, my chceme a musíme teraz u nich vyhrať. Avšak budeme musieť hrať úplne iný futbal, podať maximálny a zodpovedný výkon. A to každý jednotlivec.

Fakty a súvislosti
1. Až do súboja s Trenčínom trnavský Spartak strácal body v tejto sezóne nanajvýš remízami. Nováčik mu pripravil prvú prehru. Trnavčania prehrali v najvyššej súťaži naposledy v poslednom kole minulého ročníka v Rimavskej Sobote (1:2).
2. Spartak prehral doma naposledy na jar 1996 - v 26. kole so Slovanom (0:1). Počas minulej sezóny doma ani raz neprehral. (Celkovo 26. domácich zápasov).
3. Štyri či viac gólov v prvej lige inkasoval Spartak naposledy v záverečnom 32. kole sezóny 1995/96 na Tehelnom poli: so Slovanom vtedy prehral 2:5.
4. Štyri góly na domácom ihrisku inkasovali Trnavčania v ére samostatnej slovenskej súťaže raz, a to v 9. kole ročníka 1993/94: vtedy prehrali s banskobystrickou Duklou 0:4.
5. V sobotu sa stalo prvý raz, že Trenčín v najvyššej súťaži v Trnave vyhral! Za federálnych čias to Trenčania nedokázali ani raz, hoci so Spartakom súperili dovedna v štrnástich sezónach. Ozeta Dukla, ktorá, pravda, nie je nástupcom slávnej Jednoty, to urobila na prvý šup.
6. S nováčikom najvyššej súťaže Spartak prehral doma naposledy v 2. kole sezóny 1994/95: Bardejov vtedy zvíťazil 1:0.
7. Od tretieho kola tohto ročníka bol Spartak neustále na čele ligy - až teraz musel líderskú pozíciu prvý raz opustiť.
8. Trikrát po sebe zimovala Trnava na čele tabuľky. V sezóne 1994/95 prišla o vedúcu pozíciu po druhom jarnom kole a už sa na prvé miesto nevrátila. V minulej sezóne stratila post č. 1 až v poslednom kole. Návrat na ligový vrchol býval pre Trnavu nemožný. Aké to bude teraz? Sobotňajšiu stratu môže zmazať len víťazstvo v Košiciach. Na ihrisku nového lídra.

Návrat